Maden İşçilerinin Emeklilik Şartları

23.05.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


maden-iscilerinin-emekliligi

Ağır ve zor şartlarda çalışan maden işçileri, vermiş oldukları bu emeğin ve bu zorlu şartlarda hizmet vermenin sonucunda da her çalışan gibi emeklilik hayalleri kurmaktadır. Maden işçilerinin emekliliği sırasında diğer çalışanlara göre daha farklı şartlar uygulanmaktadır. Böylelikle, bu kadar zor şartlarda çalışmakta olan maden işçilerinin biraz daha rahat emeklilik hakkı kazanma imkanına sahip olmaktadır.


 MADEN İŞÇİLERİNİN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

Bir maden işçisi 2008 Ekim ayından önce sigortalı olarak yer altında daimi ya da nöbetli çalışmaya başlamış ve yine sigorta primleri de Ekim 2008 yılından önce ödenmeye başlamış ise prim gün sayısını tamamlaması halinde herhangi bir yaş koşulu aranmaksızın emekli olabilmesine imkan tanınmaktadır. Maden işçilerinin emekliliği prim gün sayısına bağlanmış olmuştur. Ancak Ekim 2008 tarihinden itibaren sigortalılıkları başlayan maden işçilerinin emekliliği yer altı işlerinde daimi ya da nöbetleşe olarak fiilen en az 20 yıl süre ile çalışmış olması ile 55 yaşını doldurmuş olması ve 7200 gün prim ödemiş olması şartı ile emeklilik hakkını kazanmış olmaktadır.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Ağır ve zor şartlarda çalışan maden işçileri, vermiş oldukları bu emeğin ve bu zorlu şartlarda hizmet vermenin sonucunda da her çalışan gibi emeklilik hayalleri kurmaktadır. Maden işçilerinin emekliliği sırasında diğer çalışanlara göre daha farklı şartlar uygulanmaktadır. Böylelikle, bu kadar zor şartlarda çalışmakta olan maden işçilerinin biraMaden İşçilerinin Emeklilik Şartları: Maden İşçilerinin Emeklilik Şartları […]