Malulen Emeklilik Sorgulaması

26.05.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


malulen emeklilik sorgulama

Malulen Emekliliğinizi Sorgulayın

Malulen emeklilik şartlarını taşıyan ve belirli bir sürenin üzerinde prim ödemesi gerçekleşmiş olanlar başvurması durumunda malulen emeklilik hakkına kavuşabilmektedir. En son yürürlüğe giren kanuna göre belirlenen prim süresi tamamlamış ve sağlık kurumlarından alınan raporlara istinaden sigortalının çalışamayacağı belirtilmiş ise malulen emekli olunabilir. Malulen emekli olabilmek için, iş yerinde oluşan kazalar, işi ile oluşabilecek herhangi bir hastalık ve benzeri durumlardan dolayı en az %60 oranında iş gücü kaybı yaşanması gibi durumlarda sağlık kurumlarına başvurarak rapor kurul raporu almanız gereklidir.


Malullüğünüzü belgeleyen raporu almanız durumunda malulen emekli olabilirsiniz.   Raporunuzu nasıl teslim edeceğinizi bilmiyor iseniz; Malul olarak emekli olan kişinin ona en yakın olan Sosyal Güvenlik Kurumu’na gerekli belgeler ile başvurması gerekmektedir. Bu belgeler sizin SGK ‘ya malullüğünüzü ispatlayacak olan yukarıda belirtilen belgelerdir.  Malulen emekli olabilmek için en az %60 oranında iş gücü kaybınız ve 1800 günden fazla prim ödemeniz olması gereklidir. Eğer bu şartlar bulunuyor ise malulen emekli olabilirsiniz.

Ayrıca malulen emekli olduğunuzda alacağınız ücret malullük derecenize göre değişkenlik gösterecektir. Bunun haricinde malulen emeklilik sorgulamak için sitemizde bulunan malulen emeklilik sorgulama bölümünü, SSK’nın resmi sitesini veya SSK randevu telefon numarası olan “182” alo SSK’yı arayarak  sorgulayabilirsiniz.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

osman demir
29 Ağustos 2015 - 11:36

malulen emeklilik oldum mu acaba