Memura Online Sistem Geliyor!

21.06.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


e-devlet-girisMemurlar artık birçok bilgiye çok kolay bir şekilde ulaşabilecekler.Peki ya bu sistem nasıl işleyecek? Bu sistem güvenli olacakmı?

Binlerce memurun aylarca süren emeklilik, hizmet ve sevk çilesine artık son bulacak gibi görünüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2.5 milyon memur ve 1.8 milyon memur emeklisini online sisteme bağlıyor. Böylece, tüm bilgileri elektronik ortama taşınan öğretmen ve polislerin de aralarında yer aldığı bütün memurlar bir saatte özlük, intibak, askerlik, sigortalılık statüleri, ek gösterge konusunda merak ettiği tüm verilere anında ulaşabilecek. Memurlar böylece Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) hizmet ve sevk belgesi göndermeden en geç bir saat içinde on-line olarak hizmet alabilecek, emeklilik işlemlerini de aynı gün tamamlayabilecek.HİTAP’A H IZ VERİLDİ
HİTAP nedir nasıl kullanılır?

SGK’ya bağlı Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü’nce yürütülen kamu çalışanlarına yönelik Hizmet Takip Projesi’ne (HİTAP) hız verildi. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen pilot uygulama tüm Türkiye’de başlayacak. Memurların emekli aylığı bağlanma süresinin en aza indirilmesini hedefleyen proje ile SGK Başkanı Fatih Acar bizzat ilgileniyor. Önümüzdeki günlerde kamu kurumlarına tek tek gidilerek projenin önemi anlatılacak. Bütün kamu kurumları çalışan memurların tüm hizmet detaylarını fotoğrafları ile birlikte elektronik ortamda hazırlayarak SGK’nın sistemine göndermesi istendi. Böylece SGK, online olarak emekli aylığı bağlandığında ne zaman emekli olacak ne kadar aylık alacağı konusunda bilgi verecek.

SGK’DA BİLGİ YOK
Projeyle birlikte elektronik ortama alınacak bilgiler sadece hizmet dökümleriyle sınırlı olmayacak. Özlük, unvan, eğitim, askerlik, diğer sigortalılık statüleri, banka sandığı, kaz-i rüşt kararı, intibaka ilişkin mahkeme kararları, ek gösterge, makam, temsil ve görev tazminatı gibi ayrıntıların tamamı da veri bankasında yer alacak.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz