Memurun Görevde Yükselme Sınavları

04.09.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


sorusgkhizmetsorgula.com olarak sizlere güncel haberler hakkında bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bugünkü konumuz: Eskiden süregelen görevde yükselme sınavları ne oldu ?

Görevde yükselme adı altında yapılan sınavlar son buldu.

Kamu personelini yakından ilgilendiren görevde yükselme son buldu.Kamu kurum ve kuruluşlarını kapsayan görevde yükselme son buldu 31.08.2013 tarihli genelgede önemli degişikler oldu.

Daha önce Genel Yönetmelikte önemli değişiklikler yapılmış ancak, Danıştay 5. Dairesinin 2/10/2012tarihli ve E:2012/4736 sayılı kararıyla (e) bendindeyer alan ’,Sosyal Güvenlik Kurumunda sosyalgüvenlik merkezi müdürü kadroları, Spor Genel Müdürlüğünde gençlik merkezi müdürü kadroları,Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünde yurt müdürü kadroları’ ibaresi ile (g) bendinde yer alan; ‘,ilçe müdürü kadrolarına,’ ibaresinin yürütmesi durdurulmuştu.Yapılan yeni değişikliklerle bu Yönetmeliğin kapsam maddesinde yapılan genişlemeler ve diğer maddelerinde yapılan sözlü sınava ilişkin değişiklikler görevde yükselme bekleyen büyük bir memur kesimini daha da karamsarlığa sevketmiştir. Bu köşeden Yönetmeliğin sorunlarını ve çözüm önerilerini belirtmiştik. Ancak, yapılan değişiklik referans peşinde koşan memur sayısını arttıracağa benziyor.

Yeni yönetmenlik şöyle:

31.08.2013 tarihli ve 28751 sayılı Resmi Gazete’de Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte köklü değişiklikler yapılmıştır. Bununla ilgili danıştaya dava açılmış ve sonuclanmıştı.Danıştay 5. Dairesi tarafından yürürlüğü durdurulan sınavsız atamalarla ilgilidir. Hatırlanacağı üzere, 1- Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sosyal güvenlik merkezi müdürü kadroları, 2- Spor Genel Müdürlüğü’nde gençlik merkezi müdürü kadroları, 3- Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nde yurt müdürü kadroları’,4- İlçe müdürü kadroları sınavsız hale getirilmişti ve Danıştay 5. Dairesi bu düzenlemeyi iptal etmişti.

Yeni düzenlemeyle Danıştay’ın iptal ettiği düzenleme genişletilerek yeniden Yönetmeliğe konulmuştur. Buna göre Yönetmeliğin 2′nci maddesinde sınavsız atanacaklar arasında sayılan ilçe müdürlüğü kadroları ‘ilçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere sınavsız atama yapılacağı hükmü getirilmiştir.   Bu konuyla ilgili haberlerimizin sitemizde yayınlanacaktır.

Soru-sorun ve başvuru için yorum kısmana yazınız.

Bir başka yazımızda sizlere evde para kazanabileceğiniz evde altın kutusu yapma işini anlatıyoruz.Bu konuya da göz atmanızı öneririz.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Kamu personelini yakından ilgilendiren görevde yükselme son buldu.Kamu kurum ve kuruluşlarını kapsayan görevde yükselme son Memurun Görevde Yükselme Sınavları: Memurun Görevde Yükselme Sınavları […]