Muhtaç Aylığı Nasıl Alınır?

23.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


Kıdem Tazminatı

Muhtaç aylığı, 18 yaşından büyük olup bir başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek şekilde engelli olan,18 yaşından küçük olan özürlü çocuğun anne ve babasına veya 18 yaşından küçük olan yetim çocuklara verilen aylıktır.

Muhtaç Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

  • Herhangi bir gelir veya aylığının bulunmaması,
  • Sosyal güvencesi olmaması,
  • Bakım altına alınmamış olması,
  • Annesi veya babası olmayan çocuklar ile %40 ve üzeri oranda engelli olan muhtaçlara,
  • Gelir getiren taşınır ve taşınmaz bir malın mevcut olmaması, halinde muhtaç aylığı alınabilir.

Bakıma muhtaç özürlü aylığına başvurmak için engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu aslı ve muhtaç aylığı başvuru formu gereklidir.

Muhtaç aylığı almak isteyen kişiler engelli ise özrünü belirten sağlık raporuyla birlikte muhtaç aylığı başvuru formunu doldurarak yaşadığı ilin vakıflar bölge müdürlüğüne şahsen başvurabilir veya posta yoluyla iletebilirler. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden de başvuru yapılabilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Sitesine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Muhtaç aylığı başvurusu yapacak veya yapmış olan vatandaşlara Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla yazılı bir belgeyle başvuru sonucu bildirilmektedir ancak vatandaşlarımız bulundukları ilin bölge müdürlüklerine başvuruların sonucunu sormayı ihmal etmemelidir. Ayrıca sonucu beklemek istemeyen vatandaşlar aşağıdaki linkten sorgulama yapabilirler.

Muhtaç Aylığı Sorgulama İçin TIKLAYIN

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz