Nufüs Cüzdanını Kaybedenler

24.09.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


soru           Şimdiye kadar birçok kişinin başına nüfus cüzdanını kaybetme olayı gelmiştir.Ve bu durum insanları oldukça üzmekte ve strese sokmaktadır.Çünkü kötü niyetli kişilerin ellerine geçen nüfus cüzdanları ile birçok yasadışı işler yapılabilmektedir. Bu yüzden nüfus cüzdanını kaybeden kişiler bir an önce iptal ettirmek ve kayboldu ibaresini koydurmak için uğraşmaktadırlar.

           Bu süreç o kadarda kolay değildir. Önce karakola gidilip dilekçe verilir ve ardında resmi gazetede ilan verilmesi gerekirdi. Artık nüfus cüzdanını kaybedenler için oldukça rahatlatıcı bir sisteme geçiliyor. Buyrun yeni sistemin detaylarına haberimizin içeriğinden göz atalım.NÜFUS CÜZDANLARI KREDİ KARTI GİBİ BLOKE EDİLEBİLECEK

          Nüfus dairesi, eski kimlik bilgilerini tıpkı kredi kartında olduğu gibi bloke ediyor. Nüfus cüzdanı seri numarası ile TC Kimlik numarası irtibatlandırılıyor. Kişi, kayıp kimliğini bulsa bile yeniden kullanamıyor. Zira, eski bilgilerin yer aldığı kimlik, çalıntı durumuna düşüyor. Türkiye gazetesi’nden Cüneyt Bitikçioğlu’nun haberine göre; nüfus Müdürlükleri, MERNİS/Kimlik Paylaşım Sistemi’nden, nüfus cüzdanının kayıp veya çalıntı olup olmadığını anında sorguluyor. Eğer vatandaş,çalıntı ve kayıp ibrazında bulunduysa, kimliği bulan kötü niyetli kişiler iş yeri açamıyor, kredi çekemiyor. Vergi Daireleri de mükellefiyet başvurusunda önce kimlik bilgilerini sorguluyor. Eğer, çalıntı çıkarsa kimliğe el konuluyor ve Emniyet’e ihbarda bulunuluyor. İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Merkezi de kaybolan, gasp edilen silah ve silah ruhsatlarını, motorlu araç ve belgeleri ile kimliği ispata yarayan her türlü belgeyi anında ülke genelinde arayabiliyor.

BİLGİLERE ANINDA ULAŞILIYOR

Teknoloji, kimlik mağdurlarının sıkıntılarına çare oldu. İçişleri ve Maliye Bakanlıkları, her türlü belgeye anında ulaşıyor.

Kaynak : ensonhaber.com

 

Bir başka yazımızda konu : Öğrencilere Burs Veren Kurumlar


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…]            Şimdiye kadar birçok kişinin başına nüfus cüzdanını kaybetme olayı gelmiştir.Ve bu durum insanları oldukça üzmekte ve strese sokmaktadır.Çünkü kötü niyetli kişilerin ellerine geçen nüfus cüzdanları ile birçok yasadışı işler yapılabilmektedir. Bu yüzden nüfus cüzdanını kaybeden kişiler bir an önce iptal ettirmek ve kayboldu ibaresini koydurmak Nufüs Cüzdanını Kaybedenler: Nufüs Cüzdanını Kaybedenler […]