Öğrenim ve Katkı Kredisi Borcu Ödeyecekler Dikkat

19.06.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


paraÜniversite zamanında ilaç  gibi gelen katkı kredisi öğrencilerin mezuniyetinden sonra en büyük sorunlarından biri oluyor.Fakat yapılan yeni açıklamaya göre ödeme süreleri uzatılıyor.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulamadığı için kredisini geri ödemeye başlayamayan vatandaşlara müjdeli haberi verdi. Bakan Avcı’nın açıklamasına göre mezun olduktan 2 yıl sonra başlayan kredi geri ödemelerini, işe giremediği için erteleme talep ettiği halde 1 yıl daha uzatma talep ettiklerinde kredi ödemelerinin ertelenebileceği belirtildi. Uzatma istemleri işsiz oldukları taktirde her yıl dilekçe ile beyan etmek kaydıyla 10 yıla kadar da karşılanacak.

Öğrenim ve Katkı Kredisi Nedir?

 

Öğrenim Kredisi;Üniversite eğitimine başlayan T.C. uyruklu öğrencilere maddi destek sağlamak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

 

Katkı Kredisi;

Yüksek öğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın Devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı Kurumca öğrenci adına öğretim kurumu hesabına ödenen paradır.

————————–

Öğrenciler talep ettikleri taktirde bu krediyi eğitimleri süresince alır. Öğrenim ve/veya katkı kredisi borcunu, eğitiminin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı kadar sürede ve aylık taksitlerle de ödemekle mükelleftir.

Eğer işsizlik nedeniyle kredi geri ödemesini ertelemek isterse Kredi yurtlar Kurumu’na (KYK) dilekçe vermelidir. Aşağıda bulunan dilekçe örneğini kişisel bilgilerinizle doldurarak KYK’ya teslim etmeniz yeterlidir. Erkeklerinde askerlik nedeniyle geri ödemelerinin ertelenmesini talep etmek için dilekçe ile başvuru yapmaları gerekiyor. Lisansüstü eğitime devam eden öğrenciler içinde aşağıda dilekçe örneği bulunuyor. Kariyer yapmayı planlayan öğrencileri bu durumu KYK’ya dilekçe ile bildirmeleri yeterlidir.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz