Oturma İzni Nasıl Alınır?

20.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


ikamet-tezkeresi

Halen ülkemizde turist vizesi ile bulunan veya vize muafiyeti kapsamında ülkemize gelmiş olan yabancılar 6 ay süreli İkamet Tezkeresi (oturma izni) talebi için bulundukları şehrin İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine başvurmaları gerekmektedir. İstanbul’da başvurular randevuyla gerçekleştirilmektedir.

2012 yılı KASIM ayından tarihinden itibaren İstanbul Turistik Oturma İzni için yetkili makamlar İlçe Emniyet Müdürlükleri olmuştur. Yabancının Türkiye’de Türk vatandaşının yanında misafir kalacak olması halinde Türk vatandaşının da randevu günü yabancı ile birlikte emniyet müdürlüğünde hazır bulunması gerekmektedir.


OTURMA İZNİ İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER
– İkamet Beyanname Formu

– 4 adet vesikalık fotoğraf

– Pasaportun aslı

– Pasaportun fotokopisi (Resimli sayfa, son girişi gösteren sayfa, geçerlilik sürelerini gösteren sayfa)

– Her ay için 500.-USD lık banka hesap belgesi veya döviz alım satım belgesi

– TR vatandaşı’nın vereceği NOTER tasdikli taahhütname (Taahhütname örneği için bizimle irtibata geçebilirsiniz.)

– Randevu gününde TC vatandaşının yabancı ile birlikte hazır bulunması zorunludur.

– Oturma İzni’nin alınmasının ardından Türkiye’de çalışmak isteyen yabancıların Çalışma İzni almak için Bakanlığa başvurmaları gerekmektedir.

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

* 6 aylık ikamet tezkeresi (oturma izni) alınmaksızın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na çalışma izni için başvuruda bulunulamaz.

* İkamet Tezkeresinin (oturma izni) alınmasının ardından on (10) gün içerisinde Bakanlık Başvurusunun yapılması gerekmektedir.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz