Özel Hastaneler Ek Ücret Alabilir mi?

04.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


sorusgkhizmetsorgula.com olarak sizlere SGK ve Özel Hastaneler hakkında bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bugünkü konumuz:

Sgk ve bağkur tarafından sigortalı olan hastalar Özel Hastaneler Ek Ücret Ödeyecekler mi?

  • Özel hastaneler hastaları dolandırıyormu ?
  • Hastaların özel hastane hakları nelerdir ve nasıl faydalanabilirler?
  • Özel hastaneler ilave ücret isteyebilir mi?
  • Hangi şartlarda özel hastaneler ek ücret verilir?

Bu soruların cevabını Sosyal Güvenlik Uzmanı Bünyamin Esen veriyor…

Okurumuz Ayşegül Kösemen soruyor: “Bünyamin bey, bir bakkaliye işletiyorum, Bağ-Kurlu sigortalıyım. Geçen hafta sekiz yaşındaki kızım merdivenden düşüp fenalık geçirdi. Büyükçekmece’deki bir özel hastaneye tedavi kaldırdık. Üç gece yoğun bakımda kaldı, sonra bir devlet hastanesine çıkarttık çocuğumu, çok şükür bir şeyi kalmadı şimdi. Özel hastaneden çıkışta bizden tahliller dâhil 3400 TL para istediler. Bupara bana üç gece için fazla geldi, ödedim ama içime de oturdu. Acaba özel hastane beni soydu mu? Ne yapabilirim? SGK’ya şikâyet edeyim mi, şikâyet edersem paramı SGK’dan geri alır mıyım?”
Sayın okurumuz, sizin gibi özel hastanelerden tedavi alan okurlarımızdan çokça soru geliyor.
Bilindiği üzere eskiden SSK’lılar SSK hastanesine, emekliler Devlet Hastanesine gidebilirdi. Normalvatandaşların ve yeşil kartlıların özel hastaneye gitmesi düşünülemezdi bile.
Ancak 5510 sayılı Kanunun 2008 yılında yürürlüğe girmesi sonrasında sigortalı ve emekli vatandaşlarile GSS’liler de istedikleri hastaneye gidebilmeye başladılar. Buna üniversite hastaneleri ve özelhastaneler de dâhil.
Bugün hasta olan vatandaş istediği hastaneye giderek tedavi olabilir, tek şart var, söz konusuhastanenin SGK ile sözleşme yapmış olması.

Özel Hastaneler Vatandaşı Soyuyor mu?

Bunu sonucu olarak da özel hastanelere giden sigortalı sayısında son beş yılda patlama yaşandı.
SGK 2012 yılındaki sağlık harcamaları 45 Milyar TL. Bunun ciddi bir tutarı özel hastanelere gidiyor.
SGK muayene harcamalarının nerede ise yarısı özel hastanelere gitmekte. Bu ise her yıl milyarlara TL demek.
Ancak özel hastanelere giden vatandaşlar kendilerinden fahiş tedavi bedelleri istenildiğinden, özelhastanelerin tam anlamıyla bir kapitalist işletme mantığı ile işletildiğinden şikâyet ediyorlar.
Özel hastaneler vatandaşlardan istedikleri kadar ücret alabilir mi, alabilecekleri fazladan ücretin bir sınırı var mı? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını vereceğiz.

İlave Ücret Nedir?

Bir vatandaş özel hastaneye gittiğinde alacağı tedavi bedeli için SGK tarafından o hastaneye fatura karşılığı bir ödeme yapılır. Bu ödemenin ne kadar olacağı Sağlık Uygulama Tebliği’nde ayrıntılı olarak sıralanmıştır. Buna vatandaş karışmaz, SGK ile hastane arasındadır.
Ancak hastanelerin bunun dışında vatandaşlardan “ilave ücret” alma hakkı da bulunmaktadır.
İlave ücret özel hastaneler ile üniversite hastanelerinin tedavi olan vatandaştan isteyebileceği yasal ücreti ifade etmektedir.
SGK ile sözleşmesi olan vakıf üniversiteleri ile özel sağlık kurum ve kuruluşları; Sağlık UygulamaTebliği ve eklerinde yer alan sağlık hizmetleri işlem bedellerinin tamamı üzerinden kişilerden ilave ücret alabilir.
Ancak bu tutar sınırsız değildir. Vatandaşlardan istenebilecek tutar SGK’ca belirlenen oranı geçemez.
Bu oran ise yüzde 30 ile yüzde 90 arasındadır. Yani istenebilecek en fazla tutar sağlık bedelinin % 90’dır.Hastanenin Kalitesine Göre %30 İle %90 Arasında

Altını çizelim bu tutarlar Hastanenin kendince söyleyeceği tarifeye göre değil SGK’ya fatura edilebilen tutarlar esas alınarak hesaplanır. Yani hastaneler SGK’nın verdiği kadarının %90’ına kadar ilave ücret isteyebilir.
2012 yılı için ilave ücret oranı vakıf üniversite hastaneleri için % 90, kısmi branş sözleşmesi bulunan hastaneler için ise % 30 olarak uygulanmaktadır.
Hastanenin kalitesi ne kadar iyiyse alabileceği ilave ücret tutarı da o kadar yüksek olur. Ancak bu ilave ücret tutarı keyfi belirlenmez, SGK tarafından belirlenir, hastaneye bildirilir.
Hastaneler, binaları içinde görülen yerlerde ne kadar fazla ilave ücret alabileceklerini ilan etmiş olmak zorundadır.
Örneğin SGK tarafından % 30 ilave ücret alabileceği söylenen ve bu hastane binasında ilan edilen bir hastane örneğin % 90 ilave ücret alamaz.

Her Tedavi İçin İlave Ücretin Üst Sınırı Var

İlave ücret alınabilmesi SGK tarafından sıkı kurallara bağlanmıştır. Her bir tedavi için istenebilecek bir üst limit vardır. Yani hastane ne kadar isterse hakkıdır, denilemez.
Buna ek olarak, her bir tedavi için üst limit olduğu gibi, toplamda alınacak ilave ücret bir defada asgari ücretin iki katını da geçemez.
Başka bir deyişle bir kerede vatandaştan istenebilecek tutar 01.07.2013-31.12.1013 tarihleri arasında 1012,50 TL x 2 = 2025 TL’yi geçemez.
Vakıf Üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında öğretim üyeleri yani hocalar tarafından mesai saatleri dışında bizzat verilen sağlık hizmetleri için de bir sınır getirilmiştir.

Bu tür tedaviler için poliklinik muayenelerinde bir katını, diğer hizmetlerde yüzde ellisini geçmemek üzere, yine SGK’ya fatura edilebilen tutarlar esas alınarak kişilerden ilave ücret alınabilir.

İlave Ücret Vatandaşın Cebinden Çıkar

Burada önemle belirtelim ki “ilave ücretler” vatandaşın cebinden çıkar.
Türkçeleştirmek gerekirse ilave ücret, SGK’nın sigortalı kişinin tedavi ücretleri için tedaviyi yapan hastaneye ödediği dışında söz konusu hastanenin vatandaştan alabileceği üst sınırı ifade eder.
Ödenecek ilave ücretler, genel sağlık sigortalıları veya bakmakla yükümlü olunan kişilerce SGK’dan talep edemez.
Ayrıca belirtelim ki sağlık kurum ve kuruluşları da tedavi gören vatandaştan almadıkları ilave ücretiSGK’dan isteme hakkına sahip değildir.

İlave Ücret Alabilmenin Şartları Nelerdir?

Buraya kadar ilave ücretin üst limitlerini aktardık. Buna ek olarak ilave ücret almanın bazı sıkı şartları da vardır.
Okurlarımızdan gelen sorularda en çok şikâyet edilen durum tedavi olduktan sonra hastaneden çıkarken veznede sürpriz yüksek ücretlerin kendilerinden istendiği. Şikayetlere göre, gelen hasta vatandaşlara tedavi olmadan önce “müşteriyi kaçırmamak için” ne kadara mal olacağı söylenmiyor.
Oysa bu tamamen yanlış ve hukuksuz bir uygulama.
Sağlık hizmeti sunucusu, sunduğu sağlık hizmetleri öncesinde, alacağı ilave ücrete ilişkin olarak hasta veya hasta yakınının yazılı onayını almak zorundadır. Bu onay sözlü olamaz, imzalı ve yazılı olmalıdır.
Bu yazılı onay alınmadan, işlemler sonrasında herhangi bir gerekçe ileri sürerek ilave ücret talebinde bulunamaz.

Özel Hastanelerdeki Haklarımızı Ayrıntılı Olarak Öğrenmeliyiz

Hasta olduğumuzda hepimiz hastaneye gidiyoruz. Bu yüzden özel hastanelerde ne gibi haklarımız olduğunu bilmek önem arz ediyor.
SGK tarafından verilmiş haklarımızı ne kadar iyi bilirsek süistimal edilme ihtimalimiz o kadar düşer.
Oysa konu uzun ve teknik ayrıntıları çok…
Vatandaşların sıkça soru sordukları bu konuyu ayrıntılı olarak Cuma günkü yazımızda işlemeye devam edeceğiz.

Soru-sorun ve başvuru için yorum kısmana yazınız.

Bir başka yazımızda sizlere bağkur borç sorgulama konusunu anlatıyoruz.Bu konuya da göz atmanızı öneririz


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz