Prim Borcu Olanlar Nasıl Emekli Olacak?

25.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


prim borcu olanların emekliliği

Emekli olmayı bekleyen ancak prim borcu nedeniyle emekli olamayan binlerce emekli adayı prim borcu affı bekliyor. Henüz prim borçları için af gelmedi fakat seçimlere yaklaştığımız dönemlerde af için bekleyenler kısa bir süre içerisinde bu prim borçlarını affedilebilir veya yapılandırabilirsiniz. Hatırlarsanız geçtiğimiz Ocak ayında Türkiye Büyük Millet Meclisin’de mini af keti paketi çıkarılarak Sosyal Güvenlik Destek Prim borçları için taksit imkanı getirilmişti.


Bunun ötesinde Bağ-Kur prim borçlarına herhangi bir af gelmedi fakat yukarıda okumuş olduğunuz üzere SGK prim borcu na bir af getirilmiş sayılır. Bağ-Kur lular seçimi beklerse onlara da bir prim borç affı çıkarılabilir. Ayrıca SSK’da isteğe bağlı prim ödemesi bulunmamakta fakat Bağ-Kur da isteğe bağlı prim ödeme imkanı bulunmamaktadır.  Af konusunun haricinde eğer emekli olmak istiyor iseniz bu borçları ödemiş olmanız gerekiyor.

Maalesef bu borçları ödemeden emekli olmanız mümkün değildir. Fakat son yapılan SGK anlaşmalarına emeklilik süreleri dolmuş ve borçları bulunan vatandaşların bankalar ile görüşerek uygun faiz oranlarında kredi kullanarak borçlarını kapatma ve emekli olma yolunu seçebilirler. Gayet cazip gözüken bu teklifleri kendinizce değerlendirip hangisinin daha mantıklı olduğu kararını kendinizin vermesi gerekmektedir.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz