Reddi Miras Yapanlar Sosyal Güvenlik Borcu Öder mi?

07.10.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


soruSGK ya borcu olan yakınlarının borçlarının kendi üzerlerine kalmaması için bazı yapılması gereken işlemleri sizler için araştırdık. Haberin içeriğinde karşılaşılan ve bulunan çözümler verilmektedir.Buyrun haberin içeriğine göz atalım.

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı veya Banka sandıklarından aylık bağlandıktan sonra, yeniden Bağ-Kur kapsamında çalışanlar SGK’ya sosyal güvenlik destek primi ödemek zorundalar.

Destek primi emeklilerin aylıklarından %15oranında kesinti yapılarak tahsil ediliyor. AncakSGK, emeklilerin Bağ-Kur kapsamında çalıştığınızamanında tespit edemezse bunlardan süresindeödemedikleri sosyal güvenlik destek primlerini yasal faiziyle birlikte geri alıyor.

Bu borçları da emeklilerin aylıklarından 1/4oranında kesinti yaparak tahsil ediyor.

Destek primine tabi çalışan emeklinin ölmesi halinde de bu borç hak sahiplerinin aylıklarından ¼ oranında kesiliyor ya da borç tutarı ilgilere bildirilerek bankaya ödeme yapmaları isteniyor.Hak sahiplerinin reddi miras yapmalarının aylık bağlanmasına engel teşkil etmediğini daha önce sitemizden duyurmuştuk.

Reddi miras yapanlar sosyal güvenlik destek primi borcunu ödemeyecek.

Reddi miras yaptıkları halde kendilerine aylık bağlanmasına engel bulunmayan hak sahipleri, sigortalının diğer borçlarını ödeme yükümlülüğünden kurtuldukları gibi SGDP borcunu ödemekten de kurtuluyor.

SGK’nun 22/07/2011 tarihli ve 2011/58 sayılı genelgesinde de;

Aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılmakta iken ölen sigortalıların birikmiş sosyal güvenlik destek primi borçları gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmak suretiyle hak sahiplerinin aylıklarından 1/4 oranında kesileceği,

Ancak reddi miras halinde, söz konusu borçların ölüm aylıklarından kesilmeyeceği, belirtilerek reddi miras yapanların SGDP borçlarının hak sahiplerinden istenmeyeceği,

hususuna açıklık getirilmiştir.

Reddi miras yapan hak sahiplerinin sigortalının sağlığında ödeyemediği SGDP borcunu ödemek zorunda kalmamaları için reddi miras yaptıklarına dair mahkeme kararını SGK’na ibraz etmeleri gerekir.

Sgk Rehberi

Diğer konumuz: Evde Nikah Şekeri İşi


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] SGK ya borcu olan yakınlarının borçlarının kendi üzerlerine kalmaması için bazı yapılması gereken işlemleri sizler için araştırdık. Haberin içeriğinde karşılaşılan ve bulunan çözümler verilmektedir.Buyrun haberin içeriğine göz atalım. SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı veya Banka sandıklarından aylık bağlandıktan sonra, yeniden Bağ-Kur kapsamında Reddi Miras Yapanlar Sosyal Güvenlik Borcu Öder mi?: Reddi Miras Yapanlar Sosyal Güvenlik Borcu Öder mi? […]