Sağlık Çalışanları Şikayet Hattı

01.10.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


saglikcilari-sikayetSağlık Bakanlığı son zamanlarda meydana gelen birçok olumsuz vaka üzerine yeni bir sistem geliştirerek ALO 184 hattını kurdu.

ALO 184 hattı nedir? Kimler sağlık çalışanlarını şikayet ediyor? ALO 184 hattına şikayet edilen sağlıkçıları ne gibi yaptırımlar bekliyor? Bu sistem sayesinde hastanelerdeki sorunlar çözülecek mi ? Buyrun haberimizin detaylarına göz atalım.

Habertürk Gazetesinin Haberine Göre :

Sağlık Bakanlığı’nın hasta ve hasta yakınlarının, hizmetlerinden memnun olmadığı sağlık çalışanlarını şikayet edebilmesi için kurduğu ALO 184 hattına şikayet yağdı. ALO 184 hattına, “Doktor bana yan baktı”, “Doktor bana hakkını helal etmedi”, “Canımı acıttı” ve “Muayene ederken ayağıma bastı” gibi gerekçelerle şikayetler yapıldı. Türk Sağlık Sen 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, “Türkiye’de kendi çalışanlarını şikayet ettiren tek bakanlık Sağlık Bakanlığı’dır. Bu uygulamaya son verilmelidir” dedi.SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM

Sağlık Bakanlığı’nın sağlıkta dönüşüm adı altında başlattığı uygulamayla vatandaşlar ALO 184 hattını arayarak, memnun kalmadıkları sağlık çalışanlarını şikayet edebiliyor. Bu yıl Alo 184 hattına İzmir’den 5 bin şikayet yapıldı. Kent içindeki hastanalerin “Hasta Hakları” birimlerine de 10 binin üzerinde başvuru oldu. Vatandaşların sağlık çalışanlarından memnuniyetsizliği giderek artarken, ALO 184 hattı ve hasta hakları birimlerine, ‘bu kadar olmaz’ dedirtecek şikayetler geldi. Vatandaşların sağlık çalışanlarına, ‘Bana yan baktı, ‘Doktor bana hakkını helal etmedi’, Beni çok bekletti’, ‘Canımı acıttı’, ‘Ayağıma bastı’ şeklinde şikayetlerde bulunduğu öğrenildi.
Doktorlar, büyük tepki gösterdikleri hattın biran önce kapatılmasını istedi.

Doktorlar da karşı dava açmalı

Sağlık çalışanlarına yönelik şikayetlerin rencide eder boyuta geldiğini vurgulayan Türk Sağlık Sen 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol “Bundan sonra sağlık çalışanları da kendilerini gerçek dışı nedenlerle şikayet eden vatandaşlara karşı dava açmalıdır. Büyük bir özveriyle çalışan ve vatandaşlarımızın en iyi hizmeti alabilmesi için ellerinden geleni yapan sağlık çalışanları bu şikayetleri hak etmiyor. Bu uygulamalar artık son bulmalı” dedi.

Bir başka konumuz : SGK HİZMET SORGULAMA


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz