SGK Borç Dökümü Sorgula

26.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


E-SGM

SSK, BağKur ve Emekli Sandığı SGK (4A) olarak birleştirilmeden  önce SSK’nın sistemine giren sigortalı çalışanların dahil olduğu statüye verilen isimdir. Bu gurup için SGK borç sorgulama yapabilmeniz için haberimizin devamını okuyun.
4B  BağKur ismi ile tanınan sistemdir. Bu sistem SGK’ile birleştirildikten sonra 4/B olarak adlandırılmıştır. Yeni düzenlemede muamelat ve özlük hakları bakımından sosyal güvenlik bakımından kadrolu işçiler gibi 5510 sayılı SGK ya tabiidirler. İşverenle yıllık sözleşme yapılır, 12 ay çalışırlar.
4C  Emekli Sandığı üyeleri artık 4C adıyla adlandırılmışlardır. Yeni düzenlemede 4C‘li personelin emekli oluncaya kadar istihdam garantisi olmayıp, her yıl Bakanlar Kurulu, o yıl için istihdam edilecek azami 4C’li sayısını belirler. Sendikal Örgütlenmenin dışında tutulduğu için Özlük haklarında diğer çalışanlar kadar şansa sahip değildirler. Fakat yeni sistemde de eski yeni sigortalı olmasına bakılmaksızın SGK destek primini Bağ-Kur gibi gibi 4c’lilerde ödemek zorundadırlar. 4D  bu madde kapsamındaki işçiler sürekli (kadrolu) işçilerdir. Bu grup  diğer gruplara giren işçilerden özlük hakları bakımından daha fazla imkanlara sahiptirler.


Yukarıdaki bilgileri her çalışanın kendisinin hangi sistem içerisinden değerlendirileceğini bilmesi gerekir. Karmaşık gibi görünen bu borç sorgulama işlemi oldukça basittir. SGK’nın yeni uygulamasıyla çalışanlar bu bilgilere SGK’nın resmi sitesinden ulaşabilirler. Bu bilgiler çerçevesinde primlerinin zamanında yatırılıp yatırılmadığına ,SGK ya borçlarının olup olmadığına ancak kendilerinin hangi madde içerisinde yer aldıklarını bilirlerse doğru bir şekilde ulaşabilirler.

 

SGK Prim Gün Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Prim Gün Sorgulama için öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi SGK ‘nın resmi sitesine giriş yapılmalıdır.  Sgk.gov.tr adresinden giriş yapıldıktan sonra da sizden istenen kimlik bilgilerini girerek istediğiniz sorgulamaları yapabilirsiniz. Sizden istenecek bilgiler başkalarının bilemeyeceği ve kişiye özel kimlik bilgileridir. SGK’nın sunduğu bu hizmetle şifresiz olarak sorgulama yapmak mümkündür. Ayrıca E-Devlet üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

SGK Prim Gün Sorgulama için tıklayın

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz