Sgk Borcu Olanlar !!!

17.06.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


e-borcu-yokturSosyal Güvenlik Kurumu yaptığı açıklamada, sigorta primlerini ödemeyen vatandaşlara yeni bir kolaylık getirdi.

Bursa Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kuruma borcu olanlara bir yeni haber verdi. SGK prim borcu olanlar borçlarını düşük faizle 18 aya bölerek uzun vadede ödeme kolaylığı getirdi.Ayrıca taksitler 2’şer aylık dilimler halinde ödenecek. SGK’ya 2004 yılında 100 TL borcu olan bir vatandaşın kuruma faiziyle birlikte 378 TL ödemesi gerekiyordu. Ancak çıkarılan yeni bir kanunla prim borçlarında yapılanmaya gidildi. Böylelikle 2004 yılında SGK’ya 100 TL borcu olan bir vatandaş gecikme faiziyle birlikte 194 TL ödeyecek. Üstelik bu borcunu 1.15 faizle 18 ay taksite de böldürebilecek.Konuyla ilgili açıklamayı Bursa Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mükremin İspirli, yeni kanının vatandaşlara büyük kolaylıklar sağladığını ifade etti. Vatandaşların bu kanundan bir an evvel yararlanması gerektiğine dikkat çeken İspirli, ‘31.05.2013’e kadar vatandaşlar bu haklardan yararlanabilecek. Şu anda Bursa’da prim borcu ödemeyen 31 bin kişi var ve bu haklardan yararlanabilir. Bunun dışında BAĞ-KUR’lu olup da yaşlılık maaşı alan ve ticaretle uğraşmaya devam eden vatandaşlardan yüzde 10 oranında kesinti oluyordu. Ancak SSK’da bu uygulama yoktu. Şimdi SSK’da da bu kesinti olacak ve adaletsizlik ortadan kalkmış olacak’ dedi.

ÖĞRENCİLERE SİGORTA MÜJDESİ VERDİ

SGK Bursa İl Müdürü Mükremin İspirli, öğrencilere de bir müjde verdi. İspirli, “Daha evvel liseyi bitiren öğrenciler SSK’nın şartlarından yararlanamıyordu. Yani liseyi bitiren bir öğrenci devlet hastanelerinde SSK üzerinden muayene olamıyordu. Yeni yapılan değişiklikle öğrenciler 20 yaşını doldurana kadar SSK’lı sayılacak. Ayrıca okulu bitiren öğrenci 4 aylık süre içinde üniversiteyi kazanırsa SSK’sı kesintiye uğramadan devam edecek.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Bursa Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kuruma borcu olanlara bir yeni haber verdi. SGK prim borcu olanlar borçlarını düşük faizle 18 aya bölerek uzun vadede ödeme kolaylığı getirdi.Ayrıca taksitler 2′şer aylık dilimler halinde ödenecek. SGK’ya 2004 yıSgk Borcu Olanlar !!!: Sgk Borcu Olanlar !!! […]