SGK Rapor Giriş Sistemi

26.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


SGK Rapor Giriş Sistemi

SGK Vizite Giriş Sistemi

SGK rapor girişleri, iş görmezlik raporları çalışan 3 gün ve üzerinde rapor aldığında raporunu kurumuna verip SGK Kayıtlarına girişinin sağlanması gerekmektedir. İşveren çalışanın raporunu SGK Vizite Giriş sistemine gitmemişse çalışana SGK rapor parası ödemesi yapmaz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun anlaşma yapmış olduğu hastaneler, devlet hastaneleri veya üniversite hastaneleri tarafından düzenlenmiş olan raporlar ( iş görmezlik ) ve sağlık kurulu raporlarını elektronik ( internet ) ortamından artık kabul ediyor. Bu yeni uygulama ile alınan raporlar işverenin e-bildirge ile giriş yaptığında çalışmadığına dair bildirim olarak göndermesine de yer veriyor.


İşveren tarafından çalışanın raporu http://uyg.sgk.gov.tr/vizite/welcome.do adresinden giriş yapılır. Ayrıca tüm işlemlerin ( 1 Temmuz 2012 tarihinden sonra) alınan raporlar belge ile birlikte işçilerin iş görmezlik günleri ve rapor bitim tarihi ile birlikte en geç 5 iş günü içerisinde sisteme girmeleri gerekmektedir. İşverenler giriş yapmazlar ise  her bir rapor için işveren asgari ücretin yaklaşık olarak 2 katı kadar idari para cezası kesilecektir.

Elektronik ( internet ) ortamında düzenlenen ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilen bu belgelerin ayrıca kağıt ortamında düzenlenerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilmesine gerek bulunmamaktadır. Ancak hastane programlarında teknik sıkıntılar oluşu ver rapor düzenlenemez ise  işverene veya kuruma kağıt ortamında düzenlenerek gönderilebilir ve kurum tarafından ödeme alınabilir.  Ayrıca bu raporlar yönetmelikte yapılan değişiklikler ile aynı zamanda tebligat niteliğinde taşımaktadırlar. Bu sebeple sigortalı istirahat raporu işveren e ulaşmış ise istirahatin bitiş tarihinden itibaren 5 iş günü içerinden SGK’ya bildirim yapılması gereklidir.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz