SGK Rapor Parası Nasıl Alınır?

28.08.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


SGK-isveren-Borc-Durumusgkhizmetsorgula.com olarak sizleri SGK ve e-devlet hakkında bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bugünkü konumuz: Çalıştığınız süre boyunca raporlu olduğunuz günlerde SGK’dan Rapor Parası Nasıl Alacaksınız.

Öncelikle bu kavramları tanıyalım.

SGK Rapor Parası Nedir?

Yasayla düzenlenmiş geçici iş görmezlik ödeneği diğer bir değişle ssk rapor parası ssk 4a kapsamındaki kişiler için  düzenlenmiş 3 tane  rapor parası ücreti mevcuttur.

Ssk 4a Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?1-Eğer bir kişi meslek hastalığı yada iş kazasından dolayı raporlu görünüyorlarsa herhangi bir şart aranmaksızın, raporlu oldukaları günler kadar  SGK rapor parası ücret ödemesi  yapılır.

2-Rapor alan kişi istirahat raporunu hasta olduğu için almış ise, verilen raporun başlangıcından öncesinde 1 sene içinde 90 gün ssk primi ödemiş olması şartı aranarak  iş göremezlik raporunun 3. gününden başlayarak raporlu olarak geçirdiği her gün başına SGK rapor parası alma hakkına sahiptir.

 

3-Doğum olayında, doğum öncesindeki 1 yıl içinde 90 gün ssk primi ödeme şartı ile, doğumun gerçekleşmesinden önce ve sonra 8 haftalık iki bölüm halinde, ikiz ve üzerindeki doğumlarda ise doğumdan öncesine 8 hafta eklenerek raporlu oldukları her gün başına ssk rapor parası  verilir.

Hastalık halinde alınan raporların ilk 2 gününün ücretini sgk karşılamamaktadır.

 

Soru-sorun ve başvuru için yorum kısmana yazınız.

Bir başka yazımızda sizlere iş göremezlik raporu nasıl alınır konusunu anlatıyoruz.Bu konuya da göz atmanızı öneririz.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Yasayla düzenlenmiş geçici iş görmezlik ödeneği diğer bir deSGK Rapor Parası Nasıl Alınır?: SGK Rapor Parası Nasıl Alınır? […]