SSK İstirahat Parası

26.05.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum


ssk istirahat parası

SSK İstirahat Parası Nedir?

SSK istirahat parası adı üzerinde SSK ya tabi olarak çalışan işçilerin her hangi bir hastalık veya benzeri durumdan dolayı rahatsızlandığında 3 gün ve üzeri aldıkları iş görmezlik raporu nun SGK kayıtlarına girilmesi sonucu SGK nın rapor aldığınız gün kadar işçiye yaptığı ödemedir. Rapor parası da denilmektedir. SSK istirahat parası alabilmek için en az 3 gün ve üzeri istirahatli olmanız gerekmektedir. Bunun altında kalan  istirahatlerin ödemesini SGK yapmamaktadır.  Örnek vermemiz gerekir ise SSK istirahat parasını en çok merak edenlerin başında hamileler gelir.  Bir anne adayıysanız SGK istirahat parası almak istiyorsanız Doğum öncesi ve doğum sonrası raporlarınızı kurumunuza teslim edip SGK kayıtlarına işlenmesini sağlamalısınız.


En son SGK reformlarından sonra anayasaya yeni eklenen maddelerce sigortalı bir hamile bayanın iş göremez duruma gelmeleri halinde istirahat istiyorlarsa  iş görmezlik ödeneği hakları bulunmaktadır.  İş görmezlik diğer bir değişle SSK istirahat parasını istirahatinizin başladığı üçüncü günden itibaren,  doğum yapan bayanlarda ise ilk günden itibaren alabilirsiniz.

Bu istirahat raporlarının SGK ile sözleşmesi bulunan kamu veya özel hastanede çalışan doktorlardan alınmış  iş görmezlik, istirahat raporu olması zorunludur. Eğer aldığınız hastane veya doktorun SGK ile sözleşmesi buılunmuyor ise  bu raporu SGK sözleşmesi bulunan bir hastaneden onaylatmanız gerekmektedir. Eğer raporunuz 10 gün ün altında ise SGK anlaşmalı doktora (tek hekim raporu), eğer raporunuz 10 günün üzerinde ise SGK ile anlaşmalı bir hastanenin sağlık kuruluna (kurul raporu) onaylatmanız gerekmektedir.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz