Stadlara Koruma Memuru Alımı

02.10.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


koruma memuruSon zamanlarda yaşanan olaylarda stadlarda görülen emniyet zaafiyeti sebebiyle sürekli olarak çalışacak koruma memurları alınacağını çıkan haberler arasında.Peki koruma memuru olmak için hangi koşulları sağlamak gerekiyor? Koruma memurları polis olabilecekler mi?Koruma memuru maaşları ne kadar olacak? Koruma memurları KPSS ile mi alınacak ? Buyrun haberimizin detaylarına göz atalım.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, koruma memurluğuyla ilgili, “Adı koruma memuru olacak. Sınıfı emniyet hizmetleri olacak. En az lise mezunu belli beden ve fiziki yapıda olacak. Silah taşımayacak” dedi.Güler, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’de bölge yönetimi diye bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi. Bakan Güler, polislerin tekrardan statlarda görev almasıyla ilgili olarak, “Genel olarak ağırlıklı şekilde stat içlerinde özel güvenlik kullanıyorduk, eski polisleri az miktarda kullanıyorduk. Ama görüldü ki özel güvenlik maalesef bu 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Şiddetin Önlenmesine dair kanun öngörülen ihlalleri önlemede yetersiz kaldı. O nedenle biz özellikle derbi maçlarda polisi daha güçlü şekilde stat içlerinde ve dışında kullanacağız. Ama UEFA’nın öngördüğü yerlerde özel güvenlik polis nezaretinde statlarda bulunmaya devam edecek. Yeni emniyet sınıfı içinde yeni bir emniyet görevi, koruma memurluğu adı altında ihdas ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Koruma memurlarının üniversite, statlarda görev alabileceğini söyleyen Güler, “Adı koruma memuru olacak. Sınıfı emniyet hizmetleri olacak. En az lise mezunu belli beden ve fiziki yapıda olacak. Silah taşımayacak. Ama önleyici zabıta olarak polise yakın görev yapacak. 6 yılı başarıyla geçirenler polisliğe geçebilecek. Önleyici tedbirler için silah dışındaki araçları kullanabilecek” şeklinde konuştu.

“İLK AŞAMADA 10 BİN KORUMA MEMURU ALINACAK”

Türkiye’de 30 bin polisin stat, bina korumasında görevli olduğunu belirten Güler, “Polis görevini yapsın, hatta karakolun kapısını bile beklemesin. Karakolun kapısını koruma memuru beklesin. Bu kanunu çıkarırsak 30 bin polis memurundan tasarruf etmiş olacağız. İlk planda 10 bin kişiyi almayı planlıyoruz. Altı ay iki devre halinde onları yetiştireceğiz” diye konuştu.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Son zamanlarda yaşanan olaylarda stadlarda görülen emniyet zaafiyeti sebebiyle sürekli olarak çalışacak koruma memurları alınacağını çıkan haberler arasında.Peki koruma memuru olmak için hangi koşulları sağlamak gerekiyor? Koruma memurları polis olabilecekler mi?Koruma memuru maaşları ne kadar olacak? Koruma memurları KPSS ile mi alınacak ? Buyrun haberimizin detaylarına gStadlara Koruma Memuru Alımı: Stadlara Koruma Memuru Alımı […]