Süt İzni Günde Kaç Saat

08.09.2013

Kişi Okumuş

2 Yorum


kadınsgkhizmetsorgula.com olarak sizlere güncel haberleri ve sosyal haklarınız hakkında bilgilendirmeye devam ediyoruz.Daha önceki yazılarımızda 2013 yılında doğum izni kaç gün olduğu ve doğum izni nasıl hesaplanır gibi konulardan bahsetmiştik. Bugünkü konumuz: Yeni doğum yapmış çalışan annelerin kaç saat süt ve emzirme izni olduğundan bahsedeceğiz.

YENİ DOĞUM YAPAN ANNE İLK 6 AY GÜNDE 3 SAAT EMZİRME İZNİ KULLANACAK

Yapılan resmi açıklamada aşağıdaki kararlar alınmıştır.

Yazıda, “Doğum yapanların yasal izinleri bittikten sonra ilk 6 ayda günde 3 saat, ikinci 6 ayda da günde 1.5 saat süt izni verilecek. Süt iznini hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanacağına kadın memur-öğretmen kendisi karar verecek” denildi. Yazıda, öğretmenlerin kendilerinin belirledikleri saatler içerisinde bebeklerini emzirmelerine izin vermeyen idarecileri hakkında işlem yapılabilmesi için somut bilgilerle kendilerine iletilmesi de istendi. Bakanlığın uyarısını dikkate almayarak bebek sahibi öğretmen ve memurlara emzirme izni vermeyen idareciler hakkında soruşturma açılacak.

Soru-sorun ve başvuru için yorum kısmana yazınız.

Bir başka yazımızda sizlere doğum izni hesaplama konusunu anlatıyoruz.Bu konuya da göz atmanızı öneririz.

 

SÜT İZNİ NEDİR

Kadın işçilerin doğum izninin sona ermesinden başlayarak, çocuk bir yaşını tamamlayana kadar çocuğunu emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni kullanmaları gerekmektedir. Bu sürelerin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek uygulanacağını işçi kendisi belirleyecek ve bu süreler günlük çalışma süresinden sayılacaktır. Süt izni işçinin fiilen çalıştığı günler için geçerlidir. Çalışılmayan günler için süt izni kullanılmaz.Çocuk Sayısı Süt İzni Süresini Etkiler Mi?

İş Kanunun 74. maddesinde bu konu ile ilgili herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Kanunda doğum izni süresi için, çoğul gebelik halinde 16 haftalık süreye 2 hafta daha eklenmesi gerektiği açık bir şekilde belirtilmekle birlikte süt izni konusunda herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Bu da demek oluyor ki çocuk sayısı süt izni süresi etkilememektedir. Kadın işçinin ikiz bebek dünyaya getirmesi halinde verilecek süt izni de diğer işçiler gibi bir buçuk saat olarak uygulanacaktır.

Süt İzni Süresi Toplu Olarak Kullanılabilir Mi?

İş Kanunumuzda süt izni süresinin toplu olarak kullandırılabileceği noktasında herhangi bir düzenleme yer almamaktadır. Kanuni düzenlemede “günde toplam bir buçuk saat” ibaresi ile süt izninin günlük kullandırılması gerektiği, bu gerekliliğinde çocuğun beslenme ihtiyacı doğrultusunda ortaya çıktığı aşikardır. Bu nedenden dolayı süt izninin toplu olarak kullandırılabileceğini söylemek mümkün değildir.

Ancak günümüzde büyükşehirler de trafiğin giderek artması ve bazı işyerlerinin şehir dışında kurulmuş olması gibi nedenlerle, işçinin çocuğunu emzirmek için gün içinde birkaç kez eve gidip gelmesi fiilen ne yazık ki imkansız hale gelmektedir. Kaldı ki işverenlerin kadın işçinin süt iznini kullanması için servis veya araç sağlama gibi bir zorunluluğu da bulunmamaktadır. Bu nedenle bazı işyerlerinde, işverenlerin süt iznini işçiye toplu olarak kullandırdığı veya işçinin işten bir buçuk saat erken çıkartıldığı durumlar görülmektedir.

Kanun koyucunun var olan mağduriyetlerin önüne geçmek noktasında belirtilen bu duruma açıklık getirmesi ve düzenlemeyi değişen şartla ve ihtiyaçlara cevap verecek şekilde düzenlemesi işçi ve işverenlerin yararına olacaktır.

Kadın İşçiler (4/a) İle Devlet Memuru Olan Kadın Çalışanlar (4/c) Arasında Süt İzni Süresi ve Kullanımı İle İlgili Olarak Herhangi Bir Ayrım Var Mıdır?

İşçiler ile devlet memurları arasında süt izninin süresi konusunda kesin bir ayrım bulunmaktadır. Kadın işçi doğum izninin bitiminden itibaren çocuğu bir yaşına gelinceye kadar günde bir buçuk saat süt izni kullanırken, memur statüsünde çalışanın (kadrolu veya sözleşmeli olduğuna bakılmaksızın) analık izninin bitiminden itibaren ilk 6 ay için günlük 3 saat, ikinci 6 ay için ise günlük 1,5 saat süt izni kullandığı görülmektedir.

Süt izninin kullanım şekli konusunda ise herhangi bir ayrım gözetilmemiştir. Yani işçide devlet memuru olan çalışanda süt iznini hangi saatler arasında ve kaça bölerek kullanacağına kendisi,  çocuğunun ihtiyaçlarını göz önünde tutarak karar verecektir.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] YENİ DSüt İzni Günde Kaç Saat: Süt İzni Günde Kaç Saat […]

Gülşah
18 Mart 2018 - 21:31

Bir iş yerinde Part time çalışmaktayım 4. Yılım bitti benim sorum yeni Doğum yaptım Bebeğim 9.5?aylık süt izin hakkım nasıl olmalıdır