Tüp Bebek Yaptırma Fiyatları Ne Kadar?

10.11.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


kadınBinlerce evli çift için başvurulan bir yöntem olan tüp bebek yöntemi ile insanlar çocuk sahibi olabiliyorlar.Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüp bebek ile hamilelikte başarı oldukça yükselmeye başladı.Ülkemizde de birçok hastanede uygulanan yöntem ile evli çiftler evlat hasretine son veriyorlar.

Peki tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmak için neler yapmak gerekiyor?

Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmanın fiyatı nedir?

En başarılı sonuçları alan hastaneler hangileridir?

Buyrun bu ve bunun gibi soruların cevaplarını haberimizin detaylarında göz atalım.

Tüp bebek yöntemi nedir? Nasıl uygulanır?

Tüp bebek tedavisi dünyada en gelişmiş infertilite(kısırlık) tedavi yöntemidir. Türkiye Hastanesi Tüp Bebek Merkezi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Nihal Çakır, çocuk isteyen ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamayan çiftlerin bir yıl içinde çocuk sahibi olamama durumlarında kısırlık olabileceğini belirtiyor:

” İnfertilite ( Kısırlık ) eşlerin ortak problemidir, yetersizlik veya zayıflık değildir. Amacımız, en gelişmiş teknolojik araçlari kullanarak, yenilikleri takip etmek, ekip ruhuyla ve sonsuz ilgiyle takip ve tedavi boyunca hastalarımızın yanında olmaktır.”

Kadına bağlı sebepler :
Tüplerin tıkalı olması
Yumurtlama problemleri ( Hormonal veya operasyona bağlı olabilir )
Rahmin iç yapısı ve ağzı ile ilgili problemler
Endometriosiz
Karın içini kaplayan zara ait problemler
Kadının yaşı

Erkeğe bağlı sebepler :
Sperm sayısı nın, hareketinin,normal sayısının bir veya birkaçının düşük olması
Ejekulasyon ( boşalma)problemleri
Enfeksiyonlar
Çocukluk döneminde geçirilmiş ateşli hastalıklar
Genetik problemler
Varikosel Bilinmeyen sebepler: Gebe kalamama nedeniyle doktora başvuran çiftlerin % 10-15’ inde yapılan tetkikler sonucunda hiçbir sebep bulunamamıştır.

Tüp Bebek Tedavisi yöntemleri nelerdir?
Çiftlere yapilan değerlendirme sonucunda bazen bir tek tedavi bazen de birkaç tedavinin aşamalarla uygulanması söz konusu olabilir.Yardımla Üreme Tedavi yöntemlerini şöyle sıralıyabiliriz.1) Aşılama
2) IVF-ICSI ( Tüp Bebek)

Tüp Bebek Aşılama (İnseminasyon) nedir?
Kadında ilaçlarla oluşturulan yumurta gelişiminin takibi, yumurtlamanın sağlanması ve yumurtlama gününde kocasından alınan spermin özel bir yöntemle yıkanıp iyi hareket eden spermlerin bir kanülle rahimin içine verilmesidir. Bu yöntemin uygulanabilmesi icin spermin yeterli sayı ve hareketlilikte olması; kadında ise tüplerin açık ve yumurtlamanın var olması gerekir.

IVF (Tüp Bebek) Nedir?
Kelime anlamı döllenmenin vücut dışında ( İnvitro Fertilizasyon) gerçekleştirilmesidir.Bu yöntemde yumurtanın yanına belli sayıda sperm konur ve yumurtanın içine kendi kendine girerek döllenmeyi gerçekleştirmesi beklenir. IVF uygulanabilmesi için yeterli kalitede sperm ve yumurta bulunmalıdır.Aksi takdirde ICSI uygulanmasına karar verilmelidir. Son zamanlarda daha yüksek döllenme elde etmek amacıyla ICSI uygulaması tercih edilmektedir.

TÜP BEBEK FİYATLARI

Tüp bebek tedavisi yapan kamu kuruluşları sayısının artması, anne baba olmak isteyen, imkanı yetersiz olan çiftlerin umutlarını arttırsa da, bu imkandan her çift faydalanamadığı gibi tüp bebek tedavi ücretinin yalnızca bir bölümü devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda, çiftlerin ödeyeceği ücret, ilk tedavi için ortalama 1000 lira iken, ikinci ve üçüncü denemelerde aşamalı olarak artmaktadır. Kısırlık tedavisi görerek çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için birçok çift için büyük önem taşıyan tüp bebek fiyatları, ortalama 3000 lira dolaylarında yapılırken, tedavinin ilk denemede başarı vermemesi ücreti arttırmaktadır.

 

Birçok tüp bebek hastanesi, ilk denemede başarıya ulaşamadığı gibi daha makul ücretler ile tedavi yaptığından daha sık tercih edilmektedir. Ancak kısırlık tedavisi için, ikinci ya da üçüncü denemeye gerek duyulması durumunda ödenen fiyat da artacağından, adayların tüp bebek fiyatıkıstasından çok, başarı oranlarına dikkat etmeleri gereklidir. Zira ilk iki denemede başarı sağlanamaması ücreti otomatik olarak 3-4 katına çıkarabilmektedir. Her geçen gün yeni gelişmelerin yaşandığı tedavi de başvuracağınız tüp bebek merkezi, bu gelişmeleri çok yakından takip etmeli ve eş zamanlı olarak uygulama yapabilecek yeterliliğe sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra ortalama %40 – %50 ve daha yüksek gebelik oranına sahip olan tüm bebek merkezleri, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin umudunu önemli ölçüde arttırmaktadır.

 

Tüp bebek fiyatları, belirgin farklılık göstermekle birlikte, tedavi başlangıcında ve süreç boyunca dikkat edilmesi gereken hususların başında; merkezin süreç devam ederken olduğu gibi süreç sonunda da vereceği destektir. Çocuk sahibi olma oranı %40’ın altına düşen tüp bebek merkezleri için; tedaviye katılan çiftlerin yaş oranı da önem taşıdığı gibi; ivf merkezinin uyguladığı tedavi yöntemleri ve sağladığı başarı oranı konusunda da dikkatli olmak şarttır. Uygun tüp bebek ücretleri ile hizmet veren sağlık merkezlerinin koşulları ve sağladığı imkanlar konusunda araştırma yapmadan, tedaviye başlamamak gereklidir.

2014 YILI EK İŞ İLANLARI konusuna bakabilirsiniz.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Peki tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmak için nTüp Bebek Yaptırma Fiyatları Ne Kadar?: Tüp Bebek Yaptırma Fiyatları Ne Kadar? […]