Ücretsiz İzin Nasıl Alınır

30.08.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum


sorusgkhizmetsorgula.com olarak sizlere e-devlet kullanımı hakkında bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bugünkü konumuz: SGK Ücretsiz İzin Nasıl Alınır.Doğum nedeni ile ya da kanunlar ile belirlenen nedenlerden dolayı ücretsiz izne ayrılanabilmektedir. 30 günden fazla ücretsiz izin kullanılması durumunda genel sağlık sigortası kapsamında eksik günleri için prim ödemesi gerçekleştirmesi gerekmektedir. Sağlık yardımlarından yararlanabilmesi için ücretsiz izin kullanan kişinin eksik günlerine ait prim ödemesi gerçekleştirmesi yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Sigortalı olarak çalışan kadın çalışan doğum yapmasının ardından 6 ay süre ile SGK ücretsiz izin kullanabilmektedir. Ancak kullanılan bu ücretsiz izinler nedeni ile ilgilinin sigorta kapsamında yer almaması nedeni ile genel sağlık sigortası kapsamına alınması, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için genel sağlık sigortası primi ödemesi gerçekleştirmesi yönünde çalışmalar devam etmektedir.

SGK ücretsiz izin işveren tarafından da işçiye verilebilmektedir. İşyerinde meydana gelen sorunlar ya da iş değişikliği nedenleri ile de işveren çalışanı ücretsiz izne ayırabilmektedir. Ücretsiz izin süresinde sigortalı olarak çalışmakta olan kişinin sigorta primleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödemesi gerçekleşmemektedir. Ancak dilerse kişi isteğe bağlı olarak ödenmeyen prim günlerinin ödemesini Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak ödeyebilmekte ve sağlık yardımlarından da yararlanabilmektedir.

Soru-sorun ve başvuru için yorum kısmana yazınız.

 


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

[…] Doğum nedeni ile ya da kanunlar ile belirlenen nedenlerden dolayı ücretsiz izne ayrılanabilmektedir. 30 günden fazla ücretsiz izin kullanılması durumunda genel sağlık sigortası kapsamında eksik günleri için prim öÜcretsiz İzin Nasıl Alınır: Ücretsiz İzin Nasıl Alınır […]