Yaş Beklemeden Emeklilik Mümkün Mü

13.08.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum


Yaş Beklemeden Emeklilik Mümkün Mü ?

Emekliliğine birkaç yıl kala yasa nedeniyle daha yıllarca beklemek zorunda olan 5 milyona yakın kişi var. Gözler hep Meclis’ten ve siyasilerden gelecek kararlarda. Bir an önce emekli olmak yaşı bekleyenlerin hayali. Ancak yasal düzenleme şu anda uzak olsa da bazı haklar yaşı bekleyeni de diğer sigortalıları da erken emekli edebilir. İşte vatandaşlara erken emeklilik imkânı sunan haklar:

10 YIL İÇİNDE EMEKLİLİK
Bir işte bir süre çalıştıktan sonra hastalanan ya da sakat kalan binlerce kişi var. Bu kişilerden yüzde 60 oranında iş gücü kaybı olanlarla sürekli başkasının bakımına muhtaç derecede malul olanlar yaşı beklemeden erken emekli olabiliyor. Bunun için 10 yıl sigorta, 1800 gün prim ve en az yüzde 60 oranında iş gücü kaybı şartı aranıyor. İş gücü kaybının yüzde 60’ı aştığı ve malullüğü SGK Sağlık Kurulu tarafından onaylanan kişilere 971 lira maaş bağlanıyor.

MALUL ÇOCUKLU ANNELER
Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu olan anneler erken emekli olabiliyor. Örneğin, 2008’den sonra 1000 gün primi bulunan bir anne bin 250 gün prim ödemiş sayılıyor. 250 günlük süre yaştan düşüyor. Bu haktan SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı’na tabi olan anneler yararlanıyor.2 BİN 160 GÜN KAZANÇ
Doğum borçlanması, emekli olmak için diğer koşulları sağlayıp prim gün sayısı eksik olan kadınların erken emekli olmasını sağlıyor. Doğumdan önce sigortası yapılan, adına prim ödenen ve çocuğu yaşayan tüm kadınlar doğum borçlanması yapabiliyor. Bu durum en fazla üç çocuk için geçerli oluyor. Her çocukta 2 yıl olan bu hak, kadınların çocukları üzerinden 2 bin 160 gün prim kazanmayı sağlıyor.

5 YIL DAHA ERKEN EMEKLİLİK
Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ilave prim hakkı veriliyor. Böylece, prim sayısı artarken emeklilik yaşı öne çekilmiş oluyor. Örneğin, 20 yıl çalışan bir kişi yıpranmayla 25 yıl çalışmış sayılarak 5 yıl erken emekli olma hakkı elde edebiliyor. Çalışılan işin bu kapsamda değerlendirilip değerlendirilmediğini SGK’ya sorup öğrenmek gerekiyor.

Bu tarihlere dikkat
KADINLAR:
İlk işe giriş tarihi 01.04.1981 öncesi olan kadınların emeklilik için beklemeleri gereken yaş şartı olmadığından eğer 5 bin gün ödenmiş sigorta primleri varsa SSK’dan hemen emekli olabilirler. Emeklilik için 20 yıl sigortalılık süresi artı 5 bin gün şartlarına tabiler.
ERKEKLER:
İlk işe giriş tarihi 08.09.1976 tarihi ve öncesi olan erkeklerin emeklilik için beklemeleri gereken yaş şartı olmadığından eğer 5 bin gün ödenmiş sigorta primleri mevcutsa SSK’dan hemen emekli olabilirler. Emeklilik için 25 yıllık sigortalılık süresi artı 5 bin gün şartlarına tabiler.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz