Evlilik Tazminatı Nedir ? Nasıl Alınır ?

24.07.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum


Öncelikle evlilik tazminatının ne olduğundan bahsedelim. Kadın işçilere getirilen bu hak aslında evlilik tazminat değildir. Doğrusu, kadın işçinin evlilik nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanmasıdır. Bu yazımızda size kısaca, evlilik tazminatı olarak bilinen ve işçinin kendi isteğiyle işten ayrılması halinde bile kıdem tazminatı alabileceği durumu açıklıyoruz.

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı

İş Kanununa göre, normal şartlar altında, kendi isteğiyle işten ayrılan yani istifa eden bir işçinin kıdem tazminatı alma hakkı yoktur. Bunun istisnaları vardır. İşte bu istisnalardan biri de, kadın işçinin evlenmesidir.Evlilik tazminatının hangi halerde alınabildiğinden bahsedecek olursak ;

  • Kadın işçi evlendiğinde
  • Resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıl içinde işten ayrılırsa
  • İşyerindeki kıdemi de en az 1 yılsa  ;

bu işçi istifa ettiği halde kıdem tazminatı alabilecektir. Bunun için yapması gereken ise, evlilik nedeniyle kıdem tazminatı istediğini belirtir bir dilekçe hazırlamak, dilekçeye evlilik cüzdanının bir suretini eklemek ve bunu işverene vermektir. İşçinin kıdem tazminatının derhal ödenmesi gerekir. Bu konuda işverenin bir takdir hakkı da yoktur.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz