Hamile Olduğu İçin İşten Çıkartılmak

13.09.2018

Kişi Okumuş

0 Yorum


Özel sektörde birçok sebepten dolayı işinize son verilebilir. Fakat işverenler geçerli sebepleri olmadan işten çıkardıkları çalışanların tazminatlarını ödemekle yükümlüdür. Peki hamilelik nedeniyle işten çıkartılmak ne kadar haklı bir sebeptir? Buyrun haberimizin detayında inceleyelim.

İşveren Çalışanı Hamile Olduğu için işten çıkartabilir mi ?

Genelde bu tür işten çıkarmalarda, çalışan ‘hamile olduğu gerekçesiyle’ işten çıkarılmıyor. Bu tür işten çıkarmalarda gerekçe, ‘performans düşüklüğü’ olarak kayıtlara geçiyor. İşveren, tazminat yükümlülüğünden kurtulmak için, hamile kalan çalışanlarını daha çok verilen görevleri yapmama ve performans düşüklüğü gibi nedenlerle işten çıkarıyor.

Peki hamile kalan bir kadın çalışan ‘performans düşüklüğü’ gerekçe gösterilerek işten çıkarılabilir mi?Türk sosyal güvenlik sisteminden kadınlar ve özellikle hamile kadınlar bir çok düzenleme ile korunmuştur. Bu nedenle bir kadın işçinin, hamilelik nedeniyle işten çıkarılması yasalara aykırıdır. Ancak zaman zaman bu tür üzücü olaylar yaşanmaktadır. Firmalar, hamile kalan kadın çalışanlarını, başka gerekçeler ileri sürerek işten çıkarabilmektedir.

Öncelikle, performans düşüklüğü gibi bahanelerle işten çıkarılan hamile kadın çalışanlar, diğer çalışanlar gibi kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai gibi haklarını talep edebilirler. Bunun içinde, işe iade talep edecek işçilerin işten çıkarılma tarihinden itibaren 30 gün içinde arabulucuya başvurması gerekmektedir. Arabulucuda anlaşma sağlanamadığı takdirde, son arabuluculuk tutanağının düzenlendiği tarihten itibaren işçi, 2 hafta içinde işe iade davası açabilir.

Çünkü bu maddeden açılan davalarda daha yüksek miktarda tazminat talepleri söz konusu olacak. Bu tür açılacak davalar da ise diğer iş davaları ile aynı yöntem izlenmektedir. Örneğin, hamile kaldığını işveren tarafından öğrenilmesinin ardından ‘performans düşüklüğü’ nedeniyle işten çıkarılan bir kadın çalışan, öncelikle arabulucuya gidecek. Arabulucuda anlaşma sağlanamadığı taktirde dava açarak ayrımcılık tazminatı talebinde bulunabilir.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz